Myšlenky zločince

Abyste mohli dopadnout zločince, musíte myslet jako on…

Témata

Novinky

TOPlist

Thomas Gibson* 3. července 1962 (Charleston, Jižní Karolína, USA)

celé jméno: Thomas Ellis Gibson ("Tom")
znamení: rak
výška: 1,88 m
povolání: herec
stav: ženatý (Christine Gibson)
děti: 3 (James Parker, Travis Carter, Agatha Marie)
koníčky: golf, břišní tance
zajímavosti: je levák, ale zbraň vždy drží v pravé; hraje na ukulele (sám se naučil píseň "Singing in the rain")Kariéra:

Divadlo
Thomas začal s hraním už jako malý kluk. Hrál a studoval s Footlight Players v Little Theater School v divadle Dock Street. Od devíti let zde vystoupil ve více než dvaceti představeních. O šest let později již chodil na Univerzitu v Charlestonu a asistoval na Alabamském Shakespearovském festivalu, kde mu dodali kolegové odvahu přihlásit se na prestižní New Yorkskou Julliard School. Podařilo se mu získat stipendium pro studium na divadelní katedře a s titulem bakalář umění zde absolvoval v roce 1985. Jeho profesionálním divadelním debutem byla role ve hře Davida Hareho Mapa světa na New Yorkském Shakespearovském festivalu. Byla to jen první z mnoha her, na kterých spolupracoval s producentem Joe Pappem v Public Theater a v Central Parku. Nepravidelně pak hrál na Broadwayi ještě dalších deset let, za které si vybudoval různorodé a impozantní portfolio rolí ve hrách Williama Shakespearea, Marlowa, Moliéra, Tennesee Williamse, Howarda Brentona, Romuluse Linneyho, Noela Cowarda, Alana Balla a mnoha dalších.

Televize a film
Koncem 80. let se Thomas začal objevovat v televizi, hlavně v epizodních rolích seriálů a telenovel (Another World, As The World Turns nebo Guiding Light). Na významu jeho jméno začalo získávat až následujícím desetiletí, kdy se začal objevovat i v Holywoodských filmech a celosvětově známých seriálech. První filmovou roli ztvárnil pro Rona Howarda v Navždy a daleko (1992), v televizi na sebe opět upozornil o rok později vedlejší rolí v seriálu Tales of the City, kterou si o pět let později zopakoval v pokračování More Tales of the City. V roce 1994 získal roli Dr. Daniela Nylanda v populárním seriálu Nemocnice Chicago Hope (1994 - 1998), díky které se mu dostalo celosvětové známosti (nominace na cenu SAG - Screen Actors Guild za vyjímečný výkon hereckého souboru v letech 1995, 96 a 97) a kde si také poprvé zahrál po boku Mandyho Patinkina. Další nominace na Zlatý glóbus nebo cenu Sattelite získal již v samostatné kategorii za roli Grega Montgomeryho v seriálu Dharma a Greg, který mnoho publicisstů považuje za průlom v jeho kariéře.
Ačkoliv věnoval většinu svého času práci na seriálech, v pauzách mezi natáčením si našel čas na další významné filmové i televizní role - zahrál si třeba ve filmu Martina Scorseseho Věk nevinnosti (1993) nebo v Barceloně (1994) Whita Stillmana. Hlavní role ztvárnil také ve filmech Tajnosti (1995), Night Visitors (1996). Objevil se také v posledním snímku Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut (1999) a ve filmu Stardom, který uzavíral v roce 2000 filmový festival v Cannes.
Počátek tisíciletí přinesl Thomasovi role ve filmech různých žánrů a kvalit. Můžeme ho vidět v komediích Opravdu děsná plážová party (2000) a Flinstoneovi 2 - Viva Rock Vegas (2000), v dobrodružné fantasy Opičí král (2001), v dramatech Dostih pro Virginii (2002) a Štětcem osudu (2003) a také v akčním horroru Nesmrtelné zlo (2003). V roce 2004 si pak zahrál v romantické komedii Druhá šance a o rok později v rodinném filmu Vzdálený domov. Žádný z filmů však nedosáhl vyššího hodnocení a tak v Thomasově kariéře přišel další zlom až v roce 2005, kdy byl obsazen do role Aarona Hotchnera v dramatickém seriálu z prostředí zločinu Myšlenky zločince, který se záhy stal jedním z nejsledovanějších seriálů v USA. V roce 2010 bude tento seriál pokračovat již 6. řadou.


Osobní život:

Thomas Gibson se narodil Beth a Macu Gibsonovým v Charlestonu v Jižní Karolíně 3. července 1962, ve stejný den, kdy se narodil také herec Tom Cruise, se kterým si Thomas o mnoho let později zahrál ve dvou filmech. Thomas má dvě sestry Anne a Elizabeth a bratra Charlese. Kromě herectví byl odmala také zdatným sportovcem, věnoval se baseballu, golfu, plavání, fotbalu i americkému fotbalu. Jeho oblíbená bartva je modrá.
V roce 1993 se oženil s Christinou, kterou potkal v Paříži. Mají spolu tři děti - syny Jamese Parkera (*23. července 1999), Travise Cartera (*1. července 2002) a dceru Agathu Marii (*28. dubna 2004). Společně žijí v San Antoniu v Texasu.
Do dneška je Thomas zaníceným golfistou, Golf Digest jej umístil jako druhého mezi celebritami - s handicapem 4.3. Hraje i s mnoha jinými celebritami, jako jsou Ray Romano, Bill Murray nebo George Lopez. Pravidelně se účastní golfového turnaje Bob Hope Celebrity Classic. O svém možném obsazení do seriálu "Myšlenky zločince" poprvé hovořil na golfovém turnaji Peeble Beach Pro-Am s manažerem CBS Lesem Moonvesem. Podle CBS měl být Aaron Hotchner původně blonďák.


Thomas na internetu

Oficiální stránky
http://www.thomasgibsononline.com/

IMDB
http://www.imdb.com/name/nm0004959/

Twitter
http://twitter.com/Gibsonthomas

Thomas Gibson v krátkém vzkazu poděkoval prostřednictvím Jill Davidsonové a jejího webu Criminal Minds Fanatic všem fanouškům za narozeninové přání a dar Americké nadaci pro výzkum rakoviny.

Vzkaz si můžete v originále přečíst ZDE.
3. července oslaví herec Thomas Gibson, představitel šéfa týmu BAU Aarona Hotchnera, své 47. narozeniny. Popřát mu můžete také na stránkách CMF, které tvůrci MZ skutečně čtou.

Popřát Thomasovi
Criminal Minds Fanatic ohlásili další ze série chatů s osobnostmi seriálu. Ve středu 27. května bude hostem chatu CMF opět Thomas Gibson, představitel šéfa týmu Aarona Hotchnera.
Thomas Gibson na blogu CMF, v reakci na mnoho komentářů k možným dalším změnám v MZ, osobně poděkoval všem fanouškům za podporu seriálu, za naše nadšení a oddanost, a svěřil se, že rád hraje postavu Aarona Hotchnera, že MZ vyrábí ten nejlepší tým a že doufá, že pro nás natočí ještě mnoho dílů. Celý dopis si můžete přečíst ZDE.
 
Některé obrázky k seriálu Myšlenky zločince byly získány z portálu Wetpaint (http://criminalmindswiki.wetpaint.com/) díky Creative Commons licenci (Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Czech Republic - http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/cz/). Všechny ostatní pochází ze serveru www.photobucket.com